archiv

Tomáš a Bára Přidalovi

Bára je konceptuální fotografka. Tomáš je básník a výtvarník. Kromě toho spolu tvoří kapelu DECEASED SQUIRREL ON THE PHONE, kde Tomáš hraje na kytaru a Bára na bicí, a společně s přáteli založili Astral Bubble Booking Agency, agenturu zajištující koncerty nezávislé hudby. Touto činností žijí natolik, že jejich byt slouží také jako ubytovna pro jejich hudební hosty, díky tomu disponují velikým počtem postelí. Tento neustále smějící se pár nám prozradil tajemství nejen o svém tučňákovi.obal_Pridalovi_001 obal_Pridalovi_002 obal_Pridalovi_003 obal_Pridalovi_004 obal_Pridalovi_005 obal_Pridalovi_006 obal_Pridalovi_007 obal_Pridalovi_008 obal_Pridalovi_009 obal_Pridalovi_010 obal_Pridalovi_011 obal_Pridalovi_012 obal_Pridalovi_013 obal_Pridalovi_014 obal_Pridalovi_015 obal_Pridalovi_016 obal_Pridalovi_017 obal_Pridalovi_018 obal_Pridalovi_019 obal_Pridalovi_020 obal_Pridalovi_021 obal_Pridalovi_022 obal_Pridalovi_023 obal_Pridalovi_024 obal_Pridalovi_027 obal_Pridalovi_028 obal_Pridalovi_029 obal_Pridalovi_030 obal_Pridalovi_031 obal_Pridalovi_032 obal_Pridalovi_033 obal_Pridalovi_034 obal_Pridalovi_035 obal_Pridalovi_036 obal_Pridalovi_037 obal_Pridalovi_038 obal_Pridalovi_039 obal_Pridalovi_040 obal_Pridalovi_041 obal_Pridalovi_042 obal_Pridalovi_043 obal_Pridalovi_044 obal_Pridalovi_045 obal_Pridalovi_046 obal_Pridalovi_047 obal_Pridalovi_048

Jak jste se dostali k tomu, co děláte?

T: Já jsem studoval pedagogickou fakultu, češtinu a výtvarku, a teď maluju a píšu. Vydal jsem asi devět knih povídek, básní a ilustrací. Ilustruju knížky i jiným lidem, například jsem dělal kresby pro polské vydání knihy Bubáci pro všední den Karla Michala nebo do Kominických lodí Ivana Wernische.

B: Můj táta fotil, hodně. Dělal skvělé fotky, první foťák mi koupil už v dětství.

Čím jste chtěli být jako malí?

T: Já jsem chtěl být filmový režisér.

B: Já jsem chtěla být fotografka už od mala.

Jakého z vašich dosavadních úspěchů si vážíte nejvíc?

T: Když u nás spala kapela Poino, tak si ode mě jejich kytarista Gaverick de Vis koupil obraz a po nějakém čase mě požádal, jestli by ho nemohl použít na obal své desky. Těšíme se, až vyjde.

B: Já už teď moc nefotím, ale fotky používám do plakátů na naše koncerty. To je naše hlavní činnost, té si nejvíc vážím, a k ní máme i dost uzpůsobený byt.

T: Děláme to 5 let na principu DIY, pořádáme koncerty a hrajeme s různými projekty. Za tu dobu jsme získali spoustu různých přátel, a toho si hodně vážíme, těch přátelství.

A co se týče třeba knih?

T: Například ta poslední je elektronická a je k stažení na netu. Jmenuje se Pontiak.

V listopadu jsem vystavoval v galerii AM180  v Praze cyklus WELL DONE WALT DISNEY. Je to padesát dva kreseb formátu A5, pro mě dost osobní série. Mám je hodně rád. Říkali jsme si s Bárou, že i kdyby byl nějaký zájemce, tak je neprodám.

Tvoje nejoblíbenější ilustrovaná knížka nebo nejoblíbenější ilustrátor?

T: Chad VanGaalen. On je z Calgary kanadský kytarista, hudebník a výtvarník. Dělá si vlastní animované klipy. Jednou jsme se spolu bavili na jeho koncertě a já jsem mu říkal, že se mi strašně líbí ty jeho věci, a on vytáhl takovou malou ilustrovanou knížku, a dal mi ji, tak ta je moje nejoblíbenější společně s knihou mého kamaráda Tomáše Roubala, která se jmenuje Black Book.

Kdo tě ilustrátorsky nejvíc ovlivnil?

Například Russel Edson, který si své knihy ilustroval vlastními dřevoryty.

Jak to Báro dopadlo s kalhotkama, nakupuješ pořád v sekáči?

No já jsem to vlastně ještě nikde nevystavila, celý ten projekt je ještě rozdělaný. Takže to vlastně nedopadlo nijak, je to pořád v procesu.

Sbíráte něco?

T: Nesbírám nic, vlastně empétrojky. Pořád mi někdo něco posílá nebo něco dalšího objevuju, takže to ukládám do počítače a každý den poslouchám nové věci.

B: Já nesbírám nic. Vlastně sbírám vizuálně zajímavé spodní kalhotky ze second handu.

Kde vybíráte věci do bytu?

T: Různě, někdy i na ulici.

B: Něco je z Ikey, něco i z kontejneru. Třeba kredenc je přes inzerát.

Co jste pořídili naposledy?

T: Rámy na obrazy… novou matraci kvůli kapele, která měla nadstandartní počet členů.

Co tady doma máte nejradši?

B: Já mám nejradši veverku, ta je na louskání ořechů.

T: Já mám nejradši zarámovanou fotku tučňáka. Když u nás byl Imran Jacky Khan, francouzský bubeník původem z Pakistánu, tak si to u nás prohlížel a díval se právě na tuhle fotku a ptal se, jestli je tohle náš domácí mazlíček. A já jsem řekl: Jo, ale před třemi lety umřel, proto ho máme zarámovaného. Smáli jsme se tomu, ale pak mě napadlo to říkat i těm ostatním kapelám, které na to zírají a někdy tomu i věří.

A co tady nemáte rádi?

T: Mě nic nenapadá, snažili jsme se náš byt vybavit tak, aby nám tady bylo příjemně.

B: Vadí mi ten celý dům, že tady není balkon, zahrádka nebo dvůr, co by se dal nějak využít. Kdyby se ten byt dal přesunout do jiného domu.

Tři nej místa v okolí?

B: Planetárium na Kraví hoře a po cestě tam obchod NAŠE VĚCI. Pak je tady skvělá restaurace Cattani, kde mimochodem dělá servírku naše dcera Eliška. Naše dcera Ada dělá servírku v kavárně Flexaret, tam je to taky super.

T: Kino Art.

 

Interview: Jakub Vávra

Text a korektura: Kateřina Halamová

Fotografie: Daniel Čáha