archiv

Pavel Nový

Milovník dýmkového tabáku bydlí v krásném činžovním domě poblíž Flory. Působí jako architekt ve studiu 0,5. Připravil pro nás pravou vietnamskou kávu, kterou jsme si vychutnali v jeho stylovém vinohradském bytě.DSC_0179 DSC_0181 DSC_0182 DSC_0188 DSC_0190 DSC_0193 DSC_0194 DSC_0198 DSC_0201 DSC_0202 DSC_0204 DSC_0205 DSC_0206 DSC_0209 DSC_0211 DSC_0214 DSC_0217 DSC_0226 DSC_0227 DSC_0230 DSC_0232 DSC_0244 DSC_0246 DSC_0247 DSC_0250 DSC_0252 DSC_0254 DSC_0258 DSC_0259 DSC_0260 DSC_0265 DSC_0268 DSC_0275

Jak ses dostal k architektuře?
Vlastně jsem šel už na střední školu s nápadem, že bych jednou chtěl dělat architekturu. Studoval jsem na Střední umělecko-průmyslové škole obor, co se v té době jmenoval Konstrukce a tvorba nábytku a interiéru. No a po střední jsem se dostal na Vysokou školu umělecko-průmyslovou, kde jsem vyjma několika stáží Studoval architekturu v atelieru Prof. Jindřicha Smetany. Tam jsem se vlastně k architektuře dostal.

Kdo tě nejvíc ovlivnil?
Na tuhle otázku asi nedokážu odpovědět úplně konkrétně. Samozřejmě mě nejvíce ovlivnili moji rodiče, kteří pracují v příbuzných oborech a oba jsou kreativní. Stran profese mě rozhodně ovlivnilo studium na vysoké škole. Nemyslím si, že ale přímo konkrétní lidé, spíš celková atmosféra, která na umprum panuje. A dál člověk vstřebává informace kolem sebe a ty ho nějakým způsobem formují.

Tvoje nejlepší realizace?

Všechny moje, respektive naše, realizace jsou samozřejmě nejlepší. Na spoustě věcí pracujeme s Vítem Svobodou v rámci našeho 0,5 Studia. Vybrat jednu věc a povyšovat ji nad ostatní neumím. Všechny mají své klady i zápory. Aktuálně pracujeme na několika interiérech, převážně menších bytů.

Tvoje nejhorší realizace?
Na nejhorší realizaci stále čekám, věřím, že jednou opravdu přijde. Mám určitou informaci, že už to bude brzy.

Životní motto?
Zajímalo by mne tvoje životní motto? Myslím, že žádné nemám a pokud bych ho měl, rozhodně bych ti ho neříkal. Věřím ve slušnost a v to, že svině to mají snazší. Tohle skoro zní jako motto…

Nejoblíbenější jídlo?
Na to nemohu odpovědět jinak, nežli svíčková do babičky.

Nejneoblíbenější jídlo?
Já mám jídlo všeobecně rád, co mi přijde ale jako blbost jsou sladká hlavní jídla. Moučníky mám rád, ale proboha, jak někdo může jíst sladké jako hlavní jídlo?

Jakej je podle tebe nejlepší architektonický počin u nás?
Myslíš kromě našich? Byl bych rád, kdyby se stavělo víc nejlepších domů, ale tohle hodnocení mi vždycky připadá jako anketa o nejlepší komedii století. Nemám pocit, že bych se u nějaké stavby zastavil a řekl si, to je nejlepší. Za poslední dobu vzniklo několik staveb, které mne baví, ale jednu jedinou bych asi nevypíchl. Mám rád stavby, které vznikaly v Čechách v průběhu 70. a 80. let. Dokonce si začínám oblibovat i 90. léta v architektuře.

A jakej mimo ČR?
To je asi dost podobné jako u minulé otázky. Příliš konkrétní otázka, na kterou neumím konkrétně odpovědět. Je spousta skvělých staveb, ale na věci nahlížím z různých úhlů, a když stavba působí výborně esteticky, bývá to třeba na úkor jiné funkce. Nepopírám, že stavby, které skloubí krásu a funkčnost, jsou, ale jsou pak nejlepší?

Kde nejčastěji nakupuješ vybavení?
Myslíš horolezecké? No, jak je asi vidět, na hory moc nejezdím. Většina věcí je spíše posbíraná po rodině, nebo po bazarech. Vlastně toho tady ani moc nemám, jen to co potřebuji. Nerad se obklopuju nepotřebnými věci. I když, pár jich tady také mám.

Kterou věc v bytě máš nejraději?
Asi bych to takhle fatálně nepojmenovával, je tu pár kousků, které mám v oblibě, ale citový vztah k věcem z bytu vlastně nemám. Jsou to věci k potřebě. Mohou být krásné, nebo ne, ale stále je to jen věc, která je nahraditelná jinou. Záleží pak na citu, jak kvalitními věci se chce člověk obklopit.

A kterou nesnášíš a stejně jí tam pořád máš?
IKEA

Interview: Jakub Vávra

Text a korektura: Kateřina Halamová

Fotografie: Daniel Čáha