archiv

Martin Hanuš

 

Těm kteří si nepěstují vnějšek

vnitřní krása ubýt nemůže

Hrubý šat a nepěstěná hlava

povždy znakem slávy pro muže

 

Spletené se zpustlé řeky kříží

hory plné strmých rozeklaných stěn

Tmoucí sytě tyrkysový rákos

Jinovatka než ji rozsvěcuje den

 

Jdi Opláchni olovo a štětec

k svému jménu k poctám nevšímavý buď

Pravý dobrý čaj si uchová svou sladkost

Olivy až pozdně přiznávají chuť

(Stará čínská báseň o malířství ze sbírky Tři nadání, překlad O.Král a K.Šiktanc.)

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

 

Někdy se stane, že nám prostě někdo odmítne dát rozhovor. Nebo se nám spíš v té chvíli nechce ho nutit a nechce nic nahrávat. Vždyť kam se pod tíhou dokumentace a snahy zachytit kouzlo okamžiku daný okamžik právě vytratí? Ponechá vůbec stopu ve své dokumentaci? Neuvrhne na něj jeho uvedení do jiných kontextů trochu rozdílné světlo?

A nebo stín? Například k těmto otázkám nás inspirovala jedna z našich reportáží. Vlastně i pořizování fotografií bylo v tu chvíli tak trochu nepatřičné. Ale to už bychom vám mohli předat pouze zážitek, zkušenost, která, jak praví klasik, je nepřenosná.

A vyfoť taky ten nepořádek, já nechci, aby to vypadalo, že to tu mám jenom krásné.“

Tak nějak zněly instrukce od našeho hostitele, když nás uváděl do dveří. Naše návštěva do jeho ateliéru a bytu ale nebyla směřována prvotně za účelem reportáže, hlavně jsme si chtěli vybrat nějakou novou keramiku na čaj. Martin totiž ten den zrovna dokončoval poslední výpal a vyndaval hotové věci z pece. Dělá keramiku a inspiraci nachází zejména v japonské a korejské tradiční keramice vypalované dřevem. Vytváří především nádobí na přípravu a uchovávání čaje, a to za použití autentických materiálů i technik.

A my milujeme čaj. Není to ideální setkání na ideálním místě? Když k tomu ještě přidáme jarní slunné počasí, tak můžeme dodat, že i v ideálním čase a za ideálních podmínek.

Díky tomu, jsme si během naší návštěvy mohli udělat výlet krásnou jihočeskou krajinou a zakončit ho pitím čaje ve venkovním dřevěném čajovém domku, který stojí v experimentálním prostoru Martina Hadravy, odkud je také část fotografií. Vedle nás rákosí, les, šum stromů a vyprávění z Japonska o Japonsku, Japoncích, japonských lázních, sushi a čaji. 

Fotografie a text:  Kateřina Halamová