archiv

Markéta Michálková

Bydlí v činžovním domě poblíž Rašínova nábřeží.

Narodila se v Praze, chodila do francouzské školky, poté s rodiči odjela na tři roky do Itálie. Po návratu chodila na italsko-českou základní školu, z té pokračovala na francouzské gymnázium. Po ukončení gymnázia byla přijata na obor Ilustrace v Escola Massana a obor Komunikace na Universidad Pompeu Fabra. Během studií odjela na půlroční stáž do Argentiny. Hovoří plynně pěti jazyky.

Nyní pracuje ve studiu Hafan, kde se podílí na výrobě dekorací do celovečerního animovaného loutkového filmu Malá z rybárny. Sem tam se zabývá ilustrací. Podílela se produkčně i animačně na animovaném experimentu Rally Kampa Petřín.

 

Hodně jsi cestovala, mohla bys srovnat české a zahraniční bydlení?
To je těžký, tady se jen tak k někomu domů nedostaneš. Třeba ve Francii nebo ve Španelsku se lidi furt zvou domů na večeře, tady spolu víc choděj ven, třeba na pivo a tak.

A kdybys měla dát definici českého člověka?Hodně 
šikovný, ale ne moc ambiciozní. 
Třeba ve Španělsku jsem z toho měla opačnej pocit: hodně ambiciozních lidí, ale ne všichni tak šikovný.

Co děláš doma nejčastěji?
Teď tu spiš odpočívám a zabydluju se. Mám v plánu si konečně dodělat takový domácí ateliér, kde bych se mohla víc věnovat svým projektům. Ale není to jen odpočinek, mám nějaký rozdělaný věci, který tady dělám po práci.

Na čem tedy teď děláš?
 Teď zrovna dodělávám ilustrace do jednoho časopisu.

Máš hezkej byt, kde kupuješ věci do bytu?
Na blešácích, v bazarech, ale sem tam se něco naskytne i na ulicích, ale i v kontejnerech, co bývají od města různě po ulicích. To mají třeba ve Španělsku o dost jednodušší, tam použité věci dávají lidé v daný den k popelnicím před dům, takže když se ti to líbí, tak si to prostě vezmeš a nemusíš pro to někam lézt. Já neumím jít si někam něco cíleně koupit. Prostě, když se mi někde něco líbí, něčím mě to osloví, tak si to koupím. Vlastně jedna z posledních věcí (úlovků) je truhla. Taková stará a hezká. Byla v kontejneru a ten pán, co ho měl na starosti, byl tak hodnej, že mi s ní pomohl až domů. Ostatně převážná většina mých věcí je bazarových.

Takže taková recyklace?
Přesně tak, mě zaráží, jak spousta lidí podporuje ekologický myšlení. Recyklujou a podobně. A ve finále si vlastně pořád kupujou něco nového, oblečení, vybavení bytu i nábytek. 
No, já si řekla, že bych chtěla z mého bytu totálně odstranit Ikeu.

Nechodíš tedy do specializovaných obchodů s nábytkem?
Naposledy co jsem byla, tak to byl bazar nábytku v Holešovicích.

A nakonec mi řekni, jakou věc máš tady v tom bytě nejraději?
 Asi jídelní stůl. U toho trávím hodně času. Takže ten bych postrádala asi nejvíc. Když ke mně někdo přijde, tak ho posadim ke stolu a ne na gauč. To mám asi od rodičů, bylo to vždycky takový důležitý místo setkání, jedli jsme tam všichni společně a pak jsme tam vysedávali dlouho po jídle a povídali si, gauč jsme sice měli, ale nikdy tam nikdo neseděl.

A největší mínus tohoto bytu?
Asi kuchyň, je oddělená od jídelny a to bych chtěla nějak změnit. A velkej sen je balkon, teda spiš terasa.

http://cargocollective.com/marketamichalkova

Interview: Jakub Vávra

Text: Kateřina Halamová

Fotografie: Daniel Čáha