archiv

Jerry a Anna Kozovi

Jerry a Anna jsou stálicí na poli designu a architektury již několik let. Mezi jejich nejznámější společné projekty patří Torpédo, které vytvořili pro svého syna Alfa a za nedlouho ho bude prohánět i malý Ben. Díky Anně mohou lékaři používat chirurgické nástroje, které jsou hezké, ale hlavně jsou pohodlné a netlačí do rukou. Jerry s atelierem SAD, kam jsme měli možnost také nahlédnout, před nedávným časem dokončil velmi povedenou rekonstrukci interiéru Žižkovského vysílače. Přijali jsme pozvání do nenápadného domku ve Kbelích, kde jsme si při kávě poslechli jejich vyprávění o práci a koníčkách.

obal_jerry_01 obal_jerry_02 obal_jerry_03 obal_jerry_04 obal_jerry_05 obal_jerry_06 obal_jerry_07 obal_jerry_08 obal_jerry_09 obal_jerry_10 obal_jerry_11 obal_jerry_12 obal_jerry_13 obal_jerry_14 obal_jerry_15 obal_jerry_16 obal_jerry_17 obal_jerry_18 obal_jerry_19 obal_jerry_20 obal_jerry_21 obal_jerry_22 obal_jerry_24 obal_jerry_25 obal_jerry_26 obal_jerry_27 obal_jerry_28 obal_jerry_30 obal_jerry_32 obal_jerry_33 obal_jerry_34 obal_jerry_35 obal_jerry_36 obal_jerry_37 obal_jerry_38 obal_jerry_39 obal_jerry_40 obal_jerry_41 obal_jerry_42 obal_jerry_43 obal_jerry_44 obal_jerry_45 obal_jerry_46 obal_jerry_47 obal_jerry_48 obal_jerry_49 obal_jerry_50 obal_jerry_051 obal_jerry_052 obal_jerry_053 obal_jerry_054 obal_jerry_055 obal_jerry_056Na poli designu jste oba dost úspěšní, máte na to nějaký recept?

J: Pro mě je design spíše zábava a vybírám si věci, které mě 100% baví.
A: Úspěch se většinou dostavil po trvrdé práci – ale už si pomalu nevzpomínám, kdy to bylo. Teď jsou na prvním místě děti.

Váš nejlepší počin?

J: Ani nevím, ale určitě nejsložitější projekt, na kterém jsme s atelierem SAD měli příležitost pracovat, byla rekonstrukce interierů Žižkovského vysílače.
A: Moje diplomka – první projekt, který měl ohlas. Byly to chirurgické nástroje pro firmu Beznoska.

Kdo vás nejvíc inspiroval nebo inspiruje?

J: Příroda, fascinují mě principy, na základě kterých tvoří.
A: Mě inspirují hlavně zážitky.

Jak jste se ocitli v tomto domě?

A: Dům pro svou rodinu postavil na počátku 60.let můj děda Karel Stránský. Od 16ti let jsem tu bydlela se svou mámou. Teď dům patří sestře, která nás tu na pár let nechala bydlet.
J: Aničky dědeček, ten dům postavil, když byl v prváku na architektuře na VŠUP, pomáhali stavět kamarádi sochaři atd.

Máte dokonce v rodině výrobce tradičních vánočních ozdob, můžeš nám k tomu něco říct?

J: Můj praděda Václav Berger, měl továrnu v Bílé Třemešné na výrobu skleněných ručně foukaných vánočních ozdob. Děda Josef Berger jako strojař vymyslel spoustu výrobních zlepšováků. Moje máma architektka Ing.arch. Jitka Kozová poskytla historické artefakty pro výstavu v muzeu v Jablonci nad Nisou. Sama navrhla nové ozdoby, takové minimalistické figurky pro betlém. My s Aničkou jsme přemýšleli nad tím, jak využít výrobu i pro nesezóní zboží, a udělali prototyp světla.

Vaše výrobky jsou převážně z různých kompozitů a plastů, které by se daly použít k výrobě letadla. Máte nějakej vztah k letectví?

J: K letectví mám velmi pozitivní vztah již od dětství. První letadlo jsem sám postavil podle Abíčka v šesti letech. Pak jsem chodil do klubu a závodně létal s modely termických větroňů, už tenkrát jsme dělali karbonové nosníky. Dodnes mám modely schované. Na Kbelích mám rád Letecké museum a přítomnost sportovního letiště. Také se tu rodily veškeré počátky letectví v Čechách.

Vaše Torpéda měla obrovský ohlas, jak se zrodil tento nápad?

A: když se nám narodil první syn Alfík, byli jsme po nějaké době zahlceni hromadou hraček, které by bylo nejlepší vyhodit. Také jsme měli pár kousků ještě po nás. Říkali jsme si, že by bylo bezva navrhnout pro naše dítě pár právě takových hraček, které vydrží a předávají se z generace na generaci.

Na čem teď pracujete?

J: S atelierem SAD jsme teď dokončili realizaci mobilního kompozitového baru pro Bohemia Sekt. Vyrábí se modulární plovoucí objekt PORT X. S Aničkou teď pracujeme znovu na dětských hračkách, ale je to úplně na počátku.

Co máte na vašem bydlení nejradši?

J: Zahradu, která je daná perfektním umístěním objektu na pozemku. A také tu atmosféru, která je trošku podobná staré tenisové klubovně.
A: Já miluju hlavně zahradu. Pozoruju, jak rostou tulipány, jak kvetou pivoňky, jak je magnolie rok od koku větší, jak zelené je letos kapradí a jak se staré jabloně čím dál víc podobají obřím bonsajím. Na domě mám ráda, kdyz prší a déšť bubnuje na tenkou plechovou střechu, a pak je taky slyšet, když po střeše skáče kos nebo chodí kočka.

Co na něm naopak rádi nemáte?

J: Na domě byly některé věci opraveny, způsobem který se mi úplně nelíbí.

A: Dům postavil děda a zahradu vybudovala babička, ke všemu tady mám příliš osobní vztah. Takže na něm nemám ráda, že není můj. Ale to nevadí, těším se, že třeba jednou postavíme náš dům.

Kde pořizujete věci do bytu?

J: Rád zkoumám design nadčasových objektů, kterými se rád obklopuji. Pro mě je cennější stará ošoupaná věc, než současná nová replika. Během komunismu se sem některé věci ale nedostaly. Z tohoto důvodu mám v oblibě Ebay.
Také máme doma téměř vše, co jsme sami navrhli. Je pro mě důležité věci navrhovat tak, abychom s nimi uměli žít a dělali nám každodenní radost. Je potřeba je zkoumat i z provozního hlediska a prověřit je v čase.

Interview: Jakub Vávra

Text a korektura: Kateřina Halamová

Fotografie: Daniel Čáha